Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus) barbed

 
 
 
Home > Recipes > Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus) barbed
 

Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus) barbed

Pre liečivé účinky jeho koreňov a miestom pôvodu sa nazýva ,,Sibírsky ženšen". Podľa vedeckých údajov je schopný znižovať obsah cholesterolu aj glukózu v krvi, má stimulačný vplyv na činnosť centrálneho nervového systému, dokáže v imunitnom systéme vybudiť antivírusovú a antibakteriálnu aktivitu, stimuluje endokrinné funkcie pohlavných žliaz.

Eleuterokok ostnatý  (Eleutherococcus senticosus) je ostnatý ker, ktorému sa pre liečivé účinky jeho koreňov a miestom povodu dala prezývka ,,Sibírsky ženšen". Jeho korene a listy obsahujú veľa lipidov a silíc, rôzne druhy živíc, flavonoidov, sacharidov, polysacharidov, glykozidov a veľké množstvo draslíka, fosforu a vápnika. Podľa vedeckých údajov je schopný znižovať obsah cholesterolu aj glukózu v krvi, má stimulačný vplyv na činnosť centrálneho nervového systému, dokáže v imunitnom systéme vybudiť antivírusovú a antibakteriálnu aktivitu, stimuluje endokrinné funkcie pohlavných žliaz.

Eleuterokok patri k tzv. adaptogénnym bylinkám, čo znamená, že jeho účinky majú veľmi široké pole pôsobnosti. Pôsobí ako revitalizujúci prostriedok a zmierňuje vyčerpanie, svalové bolesti spôsobené stresom a psychickým vypätím.
 
znižuje hladinu kortizolu
zvyšuje nízky krvný tlak a správne zásobuje krvou orgány
pomáha pri syndróme studených nôh a rúk
sú dokázané jeho účinky pri Alzheimerovej chorobe (sociálne a psychické fungovanie pacientov)
posilňuje imunitný systém
má protizápalové účinky rôzneho druhu
zvyšuje bunkovú imunitu najmä u ľudí po chemoterapii
je efektívny pri liečbe neplodnosti a zníženej mužskej impotencii
podporuje správne fungovanie maternice a hladinu hormónov
vhodný pri menopauze